R O S A C E A   A   R O Z Š Í R E N É   C I E V K Y

      Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rosacea

Príčiny: Rosacea je relatívne rozšírené kožné ochorenie. Predovšetkým v štádiu kuperózy je dobre zvládnuteľné pri optimálnej kozmetickej starostlivosti a režimových opatreniach. Neexistuje jedna konkrétna príčina, ktorá k Rosacei vedie. Isté je, že z klinického hľadiska sa jedná o poruchu prúdenia krvi v drobných cievkach.

Rolu pravdepodobne zohráva vrodený sklon k určitej krehkosti cievok a znížená kapacita ciev odvádzať rýchlo z danej oblasti krv a nastáva určité hromadenie. Stav opakovaného prekrvenia kože na tvári s neschopnosťou rýchlo krv odviesť vedie neskôr k trvalému poškodeniu mikrocirkulácie s poruchou mnohých funkcií kože. Tá sa stáva menej odolná voči niektorým nežiaducim mikroorganizmom s následnými prejavmi zápalu.

Typické prejavy: Ochorenie prechádza niekoľkými štádiami. Spočiatku sa objavuje pri náhlej zmene teploty prchavé začervenanie tváre alebo aj nosa, ktoré rýchlo mizne. Postupne sa začervenanie stáva trvalejším a pridáva sa viditeľná kresba drobných kožných cievok – kuperóza. Následne sa objavujú zápalové pustuly, ktoré môžu imitovať ložiská akné (odtiaľ acne rosacea). V konečnom dôsledku je koža v miestach Rosacei viditeľne poškodená, je zhrubnutá so všetkými predchádzajúcimi známkami. U mužov sa objavuje Rinofýma – akoby opuchnutý, tmavo červený až fialový nos s výrazne rozšírenými pórmi.

Rizikové faktory: Vrodená dispozícia „krehkosti“ ciev, poruchy zrážanlivosti krvi, zamestnanie s výraznými zmenami teploty (mäsiari, kuchárky, poľnohospodárstvo), nadmerné pitie alkoholu, kávy a kofeínových nápojov, ostré jedlá. Rosacea sa výrazne zhoršuje po opálení. Dôsledná fotoprotekcia je súčasťou liečby aj preventívnej kozmetickej starostlivosti.

Výživa: Je nutné sa vyhýbať ostrým jedlám, alkoholu, kolovým a kofeínovým nápojom.

Liečba: Antimikrobiálna – antibiotiká a antimykotiká – erytromycín, tetracyklyn, metronidazol. Súčasťou liečby je dôsledná fotoprotekcia. Liečbu Rosacei v štádiu prejavu zápalových pustúl by mal vždy viesť skúsený lekár.

Kozmetická starostlivosť: Prejavy Rosacei sú kozmeticky dobre zvládnuteľné do úrovne rozšírených cievok (kuperózy) bez prejavov zápalových pustúl. Ošetrenie sa sústreďuje na stiahnutie rozšírených cievok, zabraňovanie ich ďalšieho praskania a tým na zmiernenie úrovne začervenania. Úspech je závislý na dodržiavaní odporúčaní vrátane výživy a na pravidelnej salónnej a domácej starostlivosti. Intenzívna starostlivosť trvá 6 mesiacov aj dlhšie a musí byť sprevádzaná dôslednou fotoprotekciou faktormi od SPF 20 a vyššie. Samotné rozšírené cievky je možné odstraňovať tiež niektorými typmi laserov, IPL alebo elektrokoagulačnou ihlou.

Upozornenie: Nie všetky rozšírené cievky musia byť znakom začínajúcej rosacei a môžu byť podmienené iným typom ochorenia krvných kapilár. Príčinou môžu byť autoimunitné choroby typov sklerodermie, stavy po ožarovaní (radiodermatitídy) alebo sa môžu jednať o kožný névus vychádzajúci z krvných ciev (napr. nevus flammenus – tzv. oheň).

A K N É

 

  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt acne

Príčiny: Akné je ochorenie mazových žliaz kože. Príčin jeho vzniku je niekoľko a vzájomne sa kombinujú. Dôležitú rolu zohráva hormonálna nerovnováha predovšetkým androgénnych hormónov, zvýšená miera rohovatenia vývodných ciest mazových žliaz vedúcich k uzáveru mazovej cesty a zápal vznikajúci okolo komedónu.

Typické prejavy: podľa stavu – od drobných komedónov (brada, čelo) až k zápalovým splývajúcim ložiskám. Akné sa typicky objavuje v miestach zvýšeného počtu mazových žliaz, t.j. na čele, brade, nose a v jeho okolí, ďalej na hrudi približne po úroveň dolnej hranice hrudnej kosti a na chrbte po dolný uhol lopatky.

Typický vek: 13 až 25. rok. Akné sa však môže vyskytnúť v každom veku.

Rizikové faktory: akné v rodinnej amnézii, nevhodná vysušujúca alebo naopak nadmerne premasťujúca kozmetika, intenzívne opaľovanie, niektoré lieky, nevhodná dekoratívna kozmetika (komedogénnosť).

Výživa: Má menší vplyv, než sa kedysi predpokladalo. U osôb so sklonom k akné sú provokujúcim faktorom čokoláda alebo kakao, ostré jedlá, tučné jedlá. Samostatne akné vyvolať nemôžu.

Liečba: Antimikrobiálna – antibiotiká, chemoterapeutiká, komedolytiká a keratolytiká – deriváty vitamínu A, kyselina azelaová.

Doplňujúca kozmetická starostlivosť po liečbe: Akné je ochorenie, ktoré pokiaľ je sprevádzané závažnejšími prejavmi, môže byť spojené s tvorbou rôznych typov jaziev alebo poruchou pigmentácie. Práve v tejto úrovni je dôležitá spolupráca lekár – kozmetička – pacient.

Postupy ako je AHA chemický peeling ovocnými kyselinami, dermarollerová mezoterapia, elektrokozmetické ošetrenie alebo prípravky proti jazvám vedú k uspokojivému efektu, kedy sa potlačia nielen prejavy akné, ale pleť vyzerá dobre aj po estetickej stránke.

   C I T L I V Á   P L E Ť

       Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sensitive skin

Príčiny: Citlivá pleť netvorí jednoznačný typ pleti. Senzitívnou pokožku môže byť pleť mastná aj suchá, koža detí aj seniorov. V mnohých prípadoch sa nedajú úplne odlíšiť pocity klienta od objektívnych známok dráždenia. Citlivá pleť teda nie je stav, ktorý musí byť viditeľný pri každom kozmetickom ošetrení, ale často sa prejaví až po ňom. Hranica medzi už abnormálne citlivou pleťou a normou je individuálna.

Stav nepríjemných pocitov, ktoré spájame s citlivosťou, môže byť vyvolaný aj nevhodnou kozmetickou starostlivosťou alebo iným dráždením pleti. Suchá pokožka, ktorá je ošetrovaná prípravkami s vysokým obsahom neviazanej vody alebo napríklad s etanolom, môže reagovať začervenaním, svrbením a inými nepríjemnými pocitmi bez toho, aby bola primárne citlivá. Citlivá pleť nie je sama o sebe pleťou alergickou, ale dlhodobé alergické reakcie obzvlášť atopická dermatitída, spravidla vedú ku zvýšeniu citlivosti pleti. Miera zvýšenej citlivosti pleti môže naberať na intenzite podľa ročného obdobia, ale tiež podľa psychického stavu postihnutej osoby. Citlivú pokožku je možné rovnako „vypestovať“ nevhodnou starostlivosťou vrátane stavov prehnanej starostlivosti, nadmerným opaľovaním, mechanickým dráždením napríklad pri odstraňovaní komedónov alebo opakovanou aplikáciou dráždivých a vysušujúcich chemických látok. Niektoré miesta kože sú svojou polohou a charakterom predurčené k tomu, aby boli prirodzene viac citlivé – vnímavé k látkam a okolitému prostrediu. Platí to najmä pri pokožke okolo očí, úst, o intímnych partiách a koži malých detí. Pri používaní kozmetiky obzvlášť v týchto prípadoch musíme dbať so zvýšenou opatrnosťou. Úplne vylučujeme parfumovanú kozmetiku a prednosť dávame kozmetike bez konzervačných látok. Ako vhodné sa javia prípravky certifikované ako BIO bez konzervácie, parfumov a syntetických farbív.

Typické prejavy: Pleť môže byť suchá aj mastná, často sa na nej objavujú šupiny, býva prítomné začervenanie. Klient sa často sťažuje na neznášanlivosť prakticky na všetky kozmetické prípravky, máva pocity svrbenia, pálenia, pichania až bodania. V mnohých prípadoch sa popisujú len tieto subjektívne vnemy bez viditeľných známok dráždenia na pleti. Istým vodítkom môže byť nápadná bledosť kože, ktorá často prechádza rýchlo do začervenania napríklad pri zmene teploty. Rozšírené cievky nie sú vodiacim znakom citlivosti pleti. Nevhodné ošetrenie pleti môže viesť až k prejavom kontaktnej iritačnej dermatitídy, ktorá sa často zamieňa s alergickou reakciou. Pri tomto stave je miesto aplikácie dráždivého prípravku nápadne začervenané, je prítomný opuch, môžu sa objavovať pľuzgieriky. Koža sa hojí zlupnutím postihnutého tkaniva. Prejavy sú vždy obmedzené iba na miesto aplikácie.

Rizikové faktory: Vrodená dispozícia, práca s dráždivými látkami (stavebné materiály, silné kyseliny alebo zásady, organické rozpúšťadlá, prašné prostredie, krieda). Nevhodne volená kozmetika pre daný typ pleti. Pri citlivej koži vždy starostlivo volíme prípravky na vlasy, dekoratívnu kozmetiku, vyhýbame sa parfumom a konzervačným látkam. Lepšie je voliť kozmetické prípravky v tubách a dávkovačoch, než v kelímkoch. Je pri nich menšia pravdepodobnosť vyšších koncentrácií konzervačných látok.

Liečba: Pokiaľ je lekárom stanovená zvýšená citlivosť pleti, tak sa snaží určiť jej príčinu a obmedziť vyvolávajúce faktory. Pri výskyte akútnych prejavov so znakmi iritačnej dermatitídy sa používajú vysušujúce a ukľudňujúce roztoky (napr. Jarishov roztok), lokálne sa podávajú kortikosteroidné a antimikrobiálne maste a krémy. Citlivá pleť bez známok citlivosti sa nelieči.

Kozmetická starostlivosť: V mnohých prípadoch je rovnocenná samotnej liečbe. Pri stanovení diagnózy citlivej pleti je dôležité vybrať si správne kozmetiku a vyvarovať sa rizikovým postupom a látkam. Nevyhnutná je spolupráca lekár – kozmetička – kaderníčka – klient/ka. Citlivá pleť má aj ďalšie vlastnosti. Môže byť suchá, mastná, zrelá atď. Okrem stanovenia citlivosti SenziTestom je vhodná cielená diagnostika pleti a stanovenie aspoň množstva povrchového mazu a hydratácie. Pre ošetrenie citlivej pleti platí zásada – menej je viac. Pri ošetrení vlasov je nevyhnutné zvážiť použitie studených vĺn a prostriedkov pre trvalú úpravu vlasov. Vhodné sú nedráždivé, nevysušujúce šampóny typu ProTRICHIX a SebuTRICHIX. Pokiaľ sa objavia príznaky mazotoku (seborei) vo vlasoch, ktoré budú spojené s tvorbou lupín, je vhodný SynCare ShampooDERM Šampón proti lupinám. Pri potlačení lupín vo vlasoch sčasti miznú známky podráždenia pleti. Pri podráždenej pleti so známkami začervenania a rizikom mikrobiálnej infekcie je vhodný PerioDERM krém. Pre dlhodobú starostlivosť odporúčame NICREAM krém, ktorý sa aplikuje ráno aj večer. Pri veľmi suchej citlivej pleti je užitočný NEODERM krém, ktorý sa používa 2x denne po dobu 60 dní a potom sa odporúča ho vystriedať napríklad NICREAM krémom alebo SEBUCEL krémom. Zvláštnym typom vyvolanej citlivosti pleti je chronické podráždenie pleti po holení. Rýchle ukľudnenie poskytuje Balzam po holení a dlhodobé riešenie často prinesie Pánsky výživný krém.

 

                                        A T O P I C K Á   D E R M A T I T Í D A                                                                     

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt atopická pokožka

Príčiny: Geneticky podmienená dermatitída, ktorú nie je možné vyliečiť, ale často úspešne udržiavať v nemennom alebo klinicky prijateľnom stave. Príčinou je vrodený sklon reagovať nadmernou imunitnou reakciou na rôzne látky z okolitého prostredia (alergény). Po kontakte atopika s alergénom nastáva rýchla imunitná odpoveď, ktorá je často sprostredkovaná protilátkou typu IgE.

To, kde sa tento vrodený sklon (atopia) prejaví, záleží na mnohých faktoroch. Atopiu s kožnými prejavmi označujeme ako atopickú dermatitídu. Inými miestami sú sliznica dutiny nosnej, rohovka alebo dýchacie cesty.

Typické prejavy: Prejavy atopickej dermatitídy sa s vekom menia. V kojeneckom veku dominuje postihnutie tváre – začervenanie so šupinatením až mokvaním. Prejavy postupne prechádzajú na hlavu, trup, končatiny. V detskom veku sa atopická dermatitída „sťahuje“ do lakťových a podlakťových jamiek, na zápästia, chrbty rúk alebo na šiju a hornú časť hrudníka. V dospelosti tieto miesta pretrvávajú. V koži dlhodobo prebieha chronický zápal, ktorý výrazne oslabuje kožnú bariéru a vedie ku vzniku niektorých defektov. Typické sú hyperpigmentácie po opakovanom zápale. Niekedy je prítomné výrazné svrbenie, ktoré človeka prebúdza aj v noci. Aj keď známky atopickej dermatitídy s vekom často ustupujú, môžu sa kedykoľvek znova vrátiť. Pozostatkom prekonanej akútnej fázy je výrazne „zoschnutá“ koža, ktorá vyžaduje trvalú starostlivosť. Pre kožu atopika sú charakteristické určité diagnostické znaky.

Rizikové faktory: Atopická dermatitída je geneticky vzácne ochorenie. Jej výskyt pri vrodenej dispozícií sa nikdy nedá vylúčiť. Pri správnych režimových a hygienických opatreniach však môžeme túto chorobu udržiavať s prijateľnými prejavmi alebo dokonca bez výraznejších príznakov. Ideálne je pokiaľ chorý pozná svoje hlavné alergény. Nežiaduce sú kozmetické prípravky s nadmerným množstvom vody bez hydratačných zložiek, parfumovaná kozmetika, prípravky s liehom, sprchovanie alebo kúpele v horúcej vode, glycerinové mydlá, nepriedušné odevy, v ktorých môže dôjsť k poteniu a zapareniu. Chladné a suché počasie stav zhoršuje.

Liečba: Diagnózu a liečbu atopickej dermatitídy vždy musí viesť špecializovaný lekár. Súčasťou liečby sú aj tzv. konštitučné kozmetické prípravky SynCare, ktoré obnovujú vláčnosť, hydratáciu a lipidáciu kože (Sebucel mlieko, Sebucel krém a Neoderm krém)

Kozmetická starostlivosť: na význame naberá kozmetické starostlivosť predovšetkým v chronickom alebo v nemom štádiu ochorenia, kedy je koža suchá, môže sa šupinatieť a praskať. V tejto fáze je veľmi dôležitá pravidelná domáca starostlivosť. Tá spočíva predovšetkým v hydratácií kože a v obnove chýbajúceho povrchového tukového filmu. Priaznivo pôsobia predovšetkým kozmetické mastné krémy a mlieka typu voda v oleji s obsahom rastlinných olejov (sójový, pupalkový, slnečnicový), ktoré obsahujú kyselinu gama-linoleovú, ktorá ma preukázaný pozitívny význam. Ďalšími vhodnými prípravkami sú prostriedky so zmäkčujúcou a hydratačnou ureou alebo s protisvrbivým polidokanolom, používanie syndetov SENSITIVE Hydratačný telový šampón a kúpele s hydrofilnými olejmi alebo v slabých soľných roztokoch (Minerálna soľ). Svoju rolu zohráva aj strava, vyhýbanie sa stresu a dlhodobý pobyt pri mori (Jadran, Mŕtve more, ...).

Upozornenie: POZOR – Pre atopickú dermatitídu je charakteristické, že alergén je najčastejšie vdýchnutý alebo skonzumovaný, ale prejav sa objaví na koži. Priamy kontakt alergénu s kožou vlastnú atopickú dermatitídu vyvolá menej často, ale môže byť príčinou rozvoja iritačnej alebo aj kontaktnej dermatitídy, pretože bariérová funkcia kože je pri atopii významne oslabená.

                KONTAKTNÁ ALERGICKÁ DERMATITÍDA 

             

         Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kontaktna alergicka dermatitida

Typické prejavy: Alergia sa prejavuje v mieste kontaktu kože s alergénom. Často je viditeľné ostré ohraničenie reakcie – napríklad začervenaný odtlačok na koži v tvare hodiniek s alergénom niklom, odtlačené steblo trávy na nohách alebo opuch kože na tvári kopírujúci aplikáciu kozmetiky. Neskôr môže dôjsť k určitému „rozmazaniu“ okrajov. Typické je začervenanie kože, opuch, svrbenie alebo až pálenie s miernou bolestivosťou.

Rizikové faktory: Genetická dispozícia, trvalé oslabovanie kožnej bariéry nevhodnou starostlivosťou alebo prostredím (prach, chemikálie, zle volená kozmetika, odmasťovadlá, pracie a mycie prostriedky). Je nevyhnutné vylúčiť známe alergény. Z kozmetického hľadiska sú to predovšetkým zložky parfumov, chemické filtre UV žiarenia, farbivá alebo konzervačné látky. Medzi najrizikovejšie patria farbivá na vlasy, trvalé, očné tiene a kontúrové ceruzky, laky na nechty a odlakovače. Z tohto pohľadu sa javí certifikovaná biokozmetika SynCare ako bezpečnejšia pre osoby s potenciálnym rizikom alergických alebo dráždivých reakcií.

Liečba: Pri podozrení na alergickú reakciu je vždy nevyhnutná návšteva lekára. Lekár často vykoná kožné testy so sériou najznámejších alergénov. V mnohých prípadoch sa ani tak nepodarí odhaliť konkrétny alergén. Pri akútnych prejavoch dermatitídy sa používajú vysušujúce prostriedky vrátane hydrokrémov, neskôr zvláčňujúce masti. 

Kozmetická starostlivosť: Pri akútnej kontaktnej alergickej dermatitíde je použitie akejkoľvek kozmetiky zakázané. Pri prechode z akútnej fázy do fázy hojenia, sa osvedčilo použitie prípravkov, ktoré urýchľujú obnovu kože ako je SynCare Neoderm krém. Po odznení reakcie zostáva často dlhodobo koža v miestach postihnutia suchá. Pre tieto prípady je dobrý Sebucel krém alebo pre nanesenie na väčšie plochy Sebucel LIPOskin telové mlieko. Pre vylúčenie alergickej reakcie kombinovanej s opaľovaním odporúčame používať výhradne fyzikálne UV filtre – napr. SynCare SUN PROTECT SPF 20.

KOZMETICKÝ SALÓN, Holubyho 41, Pezinok

OBJEDNÁVANIE LEN TELEFONICKY

OTVÁRACIE HODINY
PONDELOK - PIATOK

OBJEDNÁVKY
+421903928421